Fotoğraf

Mimari Fotoğrafın Önemi

Mimari fotoğraf kanıt niteliği taşımaktadır.

Günümüzde bilgisayarı olan ve 3d program becerisi olan herkes bir imge ortaya çıkarabilmektedir. Hatta gelişen yapay zeka teknolojileri sayesinde bu beceriniz olmadan da benzersiz imgeler üretilebilirsiniz. Elbette ki bu sınırsız üretimin içerisinde tasarımcı kimliğinizin başarısı ile diğerlerinden farklılaşabilirsiniz. Fakat yine de aynı kulvarda yer aldığınız birçok başarılı tasarımcı olacak …

Fotoğraf tam olarak bu noktada devreye giriyor. Başarılı bir mimari fotoğraf, mimarın hem tasarımcı hem de inşaat yöneticisi olarak yeteneklerinin ‘‘kanıtı’’ niteliği taşımaktadır. Bu sayede günümüz imge çokluğu arasında fark edilmeniz kolaylaşır.

Tasarımı güçlü kılan detaylar

Fiziksel olarak gördüğünüz ve tasarımını çok beğendiğiniz bir iç mekanı gözünüzde canlandırın. Bu tasarım bir ofis, konut, restoran veya daha farklı bir mekan olabilir. Gözünüzde canlandırdığınız bu mekanın kapı kolunun rengini, malzemesini veya nasıl bir formu olduğunu hatırlıyor musunuz ?  Olduça güç ..

Oysa takdir ettiğiniz her tasarımın arkasında kullanıcının fark etmesinin güç olduğu küçük detayları bile hassaslıkla tasarlayan tasarımcılar bulunmaktadır.

Uygulaması yapılmış bir projenin detay fotoğrafları tasarımcının gücünü ve tasarımdaki hassasiyetini ortaya çıkartmaktadır.

Gerçeklik algısı ve güven

Gerçek ve dijitalin ayrımının oldukça zor olduğu bir dönemde fotoğrafa çok yakın gerçeklikte 3d renderlar alınabilmekte. Bu görseller normal şartlarda görmemizin mümkün olmadığı açılar ile yapının karakteri ve ruhunu göstermek adına çok kıymetlidir. Fakat incelediği görselde gerçek bir insan silüeti veya görseli mükemmellikten uzaklaştıran herhangi bir detay görmek müşterinin gerçeklik algısını ve dolayısıyla güven duygusunu pekiştirmektedir.

Mimari belleğin arşivlenmesi

Burada önceden ne vardı ? Bina cephesinin eski hali nasıldı ? Burada bir ofis mi yoksa bir konut mu vardı ? Yanındaki diğer yapı yükselmeden önce bu mekana nasıl bir ışık düşüyordu ? …

Şu an varlığını sürdüren her yapı ve iç mekan yok olma veya değişme ihtimalini taşır. Bu değerlerin korunması adına mimari fotoğraf tasarımların arşivlenmesi konusunda büyük önem taşımaktadır.